Psycholog Psychoterapeuta Psychoterapia Poznań Luboń

Alarm clock on night table showing 3 a.m.

Bezsenność-przyczyny

Bezsenność może mieć różne przyczyny. Najczęściej są nimi zaburzenia psychiczne, choroby somatyczne, ale również pierwotne zaburzenia snu, uzależnienia oraz leki. Gdy zaburzenia snu nie mają uchwytnej przyczyny (np. choroba psychiczna lub somatyczna, leki) oraz gdy głównym problemem związanym z bezsennością jest zamartwianie się o skutki bezsenności, które w efekcie generuje kolejne nieprzespane noce wskazana jest terapia poznawczo-behawioralna bezsenności, w połączeniu lub bez farmakoterapii.

Bezsenność - terapia

Program leczenia bezsenności obejmuje:

  • leczenie behawioralne bezsenności (zasady planowania czasu snu, aktywności w ciągu dnia, wzmacniania rytmu snu poprzez takie techniki jak: higiena snu, technika kontroli bodźców czy praca z dzienniczkiem snu)
  • edukacja na temat snu, omówienie błędnych przekonań związanych ze snem
  • restrukturyzacja poznawcza, której celem jest wyeliminowanie problemu zamartwiania się
  • nauka technik relaksacyjnych, poprawa umiejętności „wyciszania się” przed snem

Więcej o terapii na blogu

Prawidłowy sen

Prawidłowy sen, którego efektem jest regeneracja naszego organizmu jest niezwykle ważny, by efektywnie funkcjonować za dnia. Jaką dokładnie rolę pełni sen? Sen odpowiedzialny jest nie tylko za regenerację naszego organizmu w aspekcie fizycznym, ale również psychicznym. Stwarza możliwość optymalnego wykorzystania funkcji poznawczych w następnym dniu. Gdy wyśpimy się, lepiej funkcjonuje nasza uwaga, pamięć czy procesy wykonawcze dnia kolejnego. Podczas snu następuje również konsolidacja engramów pamięciowych (engram - jednostka pamięci). Konsolidacja to utrwalenie śladów pamięciowych dzięki trwałym zmianom strukturalnym w synapsach komórek nerwowych. Dzięki temu procesowi zapisujemy informacje w pamięci długotrwałej. A więc bez snu, nie potrafilibyśmy zapisywać w naszej pamięci informacji na dłuższy czas (dni, miesiące, lata). Oprócz tego, sen jest po prostu formą oszczędzania energii.

Blog

CBT na bezsenność, czyli jak skutecznie znaleźć się w objęciach Morfeusza

Jeżeli wierzyć statystykom, coraz więcej z nas dotyka bezsenność. Na bezsenność cierpią zarówno dorośli, jak i nastolatkowie. Brak snu bardzo negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie oraz na zdrowie. Przyczyny tego stanu rzeczy są różne. Natomiast jedną z najskuteczniejszych metod w walce z tą dolegliwością jest terapia poznawczo-behawioralna.
Czytaj całość

Potrzebujesz konsultacji? Skontaktuj się