Psycholog Psychoterapeuta Psychoterapia Poznań Luboń

Anorexia

Anorexia nervosa (jadłowstręt psychiczny) zaczyna się zwykle w okresie dojrzewania lub we wczesnej dorosłości.

zaburzenia-odzywiania

Pierwszym objawem jest lęk przed przybraniem na wadze i otyłością. Także podejmowanie działań, by temu zapobiec. Osoby cierpiące na anorexię obsesyjnie myślą o unikaniu jedzenia i wystrzegają się sytuacji, w których mogłyby zostać zachęcane do jedzenia (np. spotkania rodzinne). Często obsesyjnie skupiają się na pracy. Kompulsyjnie uprawiają ćwiczenia fizyczne. Po pewnym czasie następuje spadek masy ciała zauważalny już dla otoczenia.

By móc zdiagnozować anorexię masa ciała musi wynosić o 15% mniej niż oczekiwana masa ciała dla danego wieku i wzrostu.

By utrzymać tą wagę lub jej spadek, osoby cierpiące na jadłowstręt unikają wysokokalorycznej żywności. Wykonują przynajmniej jedną z wymienionych czynności: prowokowanie wymiotów, używanie środków przeczyszczających, kompulsyjne uprawianie ćwiczeń fizycznych, stosowanie środków moczopędnych lub leków tłumiących łaknienie. Niejedzenie dla osób cierpiących na anorexię jest źródłem satysfakcji związanej z przekonaniem o przejęciu całkowitej kontroli nad głodem, pragnieniami i swoim ciałem. Spostrzeganie własnego ciała jest u tych osób dalece zaburzone. Zawsze są przekonane, że są za grube i cierpią z tego powodu. Niezależnie od faktycznej masy ciała (nawet w sytuacji skrajnego zagłodzenia).

W konsekwencji długo utrzymującej się anorexii pojawiają się zaburzenia somatyczne. Są to zmiany metabolizmu hormonu tarczycy, zaburzenia wydzielania insuliny, zmiany dermatologiczne (np. pojawienie się charakterystycznego meszku na ciele, wypadanie włosów, suchość i łuszczenie się skóry), zaburzenia sercowo-naczyniowe (np. przedwczesne skurcze serca, obniżenie ciśnienia tętniczego, zawroty głowy i omdlenia), zahamowanie procesu dojrzewania i zaburzenia hormonalne (np. zatrzymanie miesiączki czy spadek potencji i zainteresowania życiem seksualnym u mężczyzn), częste infekcje i choroby z powodu braku odporności, obniżona temperatura, obrzęki i zasinienia stóp oraz zaburzenia nastroju.

20% osób cierpiących na anorexię umiera z powodu dokonanego samobójstwa lub z powodu schorzeń somatycznych i powikłań spowodowanych wyniszczeniem organizmu.

Potrzebujesz konsultacji? Zadzwoń