Psycholog Psychoterapeuta Psychoterapia Poznań Luboń

"Z badań wynika, że najważniejszym korelatem szczęścia są dobre relacje z innymi."

post-13

Problemy w relacjach

Człowiek jest istotą społeczną. Jesteśmy stworzeni do życia w grupie, potrzebujemy wsparcia innych osób, ich akceptacji, troski i pomocy, szczególne w sytuacjach kryzysowych. Z badań wynika, że najważniejszym korelatem szczęścia są dobre relacje z innymi. Duża liczba kontaktów międzyludzkich oraz pozytywne relacje społeczne pomagają radzić sobie ze stresem, zapobiegają depresji i innym zaburzeniom psychicznym. Potrzeba bliskości, akceptacji i przynależności sprawia, że zwykle chętnie nawiązujemy znajomości i tworzymy więzi, a z kolei trudno je zrywamy i źle znosimy ich brak. Bywa też tak, że uparcie podtrzymujemy szkodliwe dla nas relacje.

Przyczyny problemów interpersonalnych wynikające z dzieciństwa

Niektórzy z nas nie potrafią stworzyć satysfakcjonującego związku. Często odpowiedzialny jest za to lęk przed bliskością oraz lęk przed porzuceniem. Zwykle kształtują się one u osób dorastających w dysfunkcjonalnych rodzinach, np. rodzinach z problemem alkoholowym czy chorobą psychiczną. Dorastając w atmosferze pełnej napięcia, pretensji, złości, a czasem też przemocy, trudno nauczyć się bliskości, intymności, wrażliwości czy zaspokoić potrzeby akceptacji i bezpieczeństwa. Nieprzewidywalność zachowania rodziców, brak zainteresowania z ich strony i życie w ciągłym napięciu powodują, że dzieci dorastające w takich warunkach nie otrzymują jasnych informacji o sobie i świecie. W związku z tym nie wiedzą, jako dorośli, kim są i czego w życiu pragną. Mają niskie poczucie własnej wartości, a perspektywa bliskiego, emocjonalnego związku może przerażać ich z obawy przed utratą siebie samego. Do tego dokłada się jeszcze lęk przed kolejnym zranieniem i odrzuceniem, więc zamiast stworzyć głęboki, emocjonalny związek wybierają powierzchowne relacje lub życie w samotności.

Pozostałe przyczyny problemów interpersonalnych

Przyczyną problemów w relacjach często jest niewłaściwa komunikacja pomiędzy ludźmi (małżonkami, partnerami, dziećmi i rodzicami, podwładnym i szefem). Często nieodpowiednio słuchamy naszego rozmówcy, osądzamy go, wyciągamy pojedyncze zdania z kontekstu, zakładamy, że nasza interpretacja słów rozmówcy pokrywa się z jego intencją (tym co zamierzał nam przekazać). Bardzo często tak nie jest i rodzi to wiele konfliktów. Problemem związanym z komunikacją jest też brak asertywności, czyli nieumiejętność wyrażania własnego zdania i emocji w sposób nienaruszający niczyich granic. Osoby z tym problemem nie potrafią wyrażać swoich opinii, potrzeb, emocji czy krytyki. Nie potrafią również odmówić w sposób nieraniący granic drugiej osoby lub są ulegli i nie odmawiają w ogóle. Problem mają również z przyjmowaniem ocen, krytyki i pochwał ze strony innych osób.

 

"Duża liczba kontaktów międzyludzkich oraz pozytywne relacje społeczne pomagają radzić sobie ze stresem, zapobiegają depresji i innym zaburzeniom psychicznym."

Jakiejkolwiek natury są nasze problemy w relacjach warto zastanowić się nad ich przyczynami. Czasami nasze świadome wybory okazują się nie satysfakcjonować nas po jakimś czasie, gdyż są sprzeczne z jakąś ważną dla nas potrzebą, której nie realizujemy, np. życie jako singiel a potrzeba bliskości. Bądź staramy się realizować dwie sprzeczne ze sobą potrzeby, np. potrzebę bliskości i potrzebę niezależności. A czasem brakuje nam jakiś podstawowych umiejętności, by lepiej funkcjonować w relacjach, np. umiejętności opanowania silnych emocji i zdystansowania się, wyrażania swoich potrzeb i opinii.

Potrzebujesz konsultacji? Napisz