Czym jest biofeedback?
Biofeedback jest to metoda terapii, polegająca na podawaniu pacjentowi sygnałów zwrotnych o zmianach stanu fizjologicznego jego organizmu (za pomocą urządzenia do biofeedbacku podłączonego do komputera). Dzięki temu może on nauczyć się świadomie modyfikować funkcje, które normalnie nie są kontrolowane świadomie, np. fale mózgowe, rytm pracy serca itp. Dzięki tej metodzie możemy w przyjemny sposób pracować nad zwiększeniem wykorzystania naszego mózgu czy kontroli naszych emocji. Jest to metoda całkowicie bezpieczna, bez skutków ubocznych.
Zastosowanie biofeedback
Metoda jest głównie wykorzystywana do leczenia ADHD i innych zaburzeń uwagi (np. ADD) oraz ćwiczenia koncentracji uwagi (np. u sportowców), jak również terapii stresu i lęku (uczy osiągać stan relaksu). Zastosowanie ma również pomocniczo w dysleksji, dysgrafii, dysortografii, problemach w nauce, zaburzeniach snu, depresji, uzależnieniach, rehabilitacji po udarach i urazach mózgu, autyzmie, dziecięcym porażeniu mózgowym, zaburzeniu obsesyjno-kompulsyjnym i innych.
W swojej pracy wykorzystuję biofeedback uzupełniająco w stosunku do terapii poznawczo-behawioralnej.
Posiadam dwa urządzenia biofeedback:
- urządzenie biofeedback HRV przeznaczone do terapii osób dorosłych i młodzieży,
- urządzenie biofeedback EEG dedykowane dla dzieci i młodzieży do terapii ADHD, problemów z koncentracją uwagi i problemów w nauce.
Urządzenie biofeedback EEG
Biofeedback EEG polega na dostarczeniu człowiekowi informacji zwrotnej o zmianach w aktywności jego mózgu. Dzięki tego typu urządzeniu pacjent wie, kiedy wzrasta aktywność jego mózgu w pożądanym paśmie częstotliwości fal mózgowych, a kiedy dominują niepożądane pasma. Pozwala to nauczyć się reakcji własnego mózgu, a dzięki temu tak zmodyfikować jego pracę, aby funkcjonował efektywnie, maksymalnie koncentrował uwagę lub wprowadzał się w stan relaksu.
Na głowie osoby poddanej treningowi przymocowuje się elektrody, które rejestrują fale mózgowe. Fale są wzmacniane i przetwarzane, a ich elektroniczna reprezentacja jest obrazowana na ekranie komputera w postaci gry. Osoba poddana treningowi prowadzi grę wyłącznie przy pomocy własnego mózgu bez pomocy klawiatury czy myszki.
Kiedy wzrasta aktywność mózgu, w pożądanym paśmie częstotliwości fal mózgowych, otrzymujemy nagrodę w postaci punktów, a gra przebiega prawidłowo, natomiast przy wzroście niepożądanych pasm, nie odnosimy sukcesu w grze. Mózg stopniowo reaguje na motywacyjne stymulacje proponowane przez komputer w postaci nagrody za dobre wyniki gry. W ten sposób gracz uczy się wprowadzać się w stan relaksu bądź skupienia.
Urządzenie biofeedback HRV
Urządzenie do biofeedbacku HRV (Heart Rate Variability) oparte jest na analizie zmienności rytmu serca. Dokładnie obserwując pracę serca można odczytać w jakim stanie “skupienia” znajduje się pacjent. Biofeedback HRV odczytuje jak pracuje serce osoby podłączonej do urządzenia, a następnie zamienia te suche dane na wciągającą grę. Zmieniając swoje myśli i emocje pacjent zmienia akcję na ekranie. Gdy jest rozkojarzony postępy w grze są słabe. Gdy wykazuje lepsze skupienie, otrzymuje więcej punktów. Grając pacjent odkrywa jak bardzo jego myśli wpływają na ciało i uczy się jak świadomie wpływać na samego siebie aby uzyskać stan relaksu i skupienie umysłu.